Virtualna referentna zbirka

Referentna zbirka je zbirka priručne literature. Okuplja publikacije koje su po svom sadržaju organizirane za brzo i lako korištenje (enciklopedije, leksikoni, rječnici, adresari, imenici, almanasi, godišnjaci, atlasi…).

Građa smještena u referentnoj zbirci ne posuđuje se izvan prostora knjižnice, ali  mora biti uvijek na raspolaganju  korisnicima za rad u čitaonici.

Najčešće je riječ o tiskanim publikacijama (knjige i serijske publikacije), ali mogu biti i bibliografski zapisi na mikrooblicima, CD-ROM-u, elektronički referentni izvori većih knjižnica ili informacijskih i dokumentacijskih središta.

INTERENET JE POSTAO NOVI MEDIJ ZA PRONALAŽENJE INFORMACIJA.

Kako procijeniti kvalitetu informacija na internetu?

Procjena kvalitete informacija ovisi o potrebi svakog pojedinačnog korisnika kao i o prirodi informacije koja se traži.

Elementi procjene kvalitete:

  1. definiranje svrhe (namjene) izvora (informacija)
  2. procjena autorstva
  3. točnost sadržaja
  4. održavanje izvora
  5. dostupnost izvora
  6. organizacija informacija
  7. uspoređivanje sa sličnim izvorima
  8. procjena općeg dojma o kvaliteti izvora
  9. određivanje korisničke skupine kojoj je izvor namijenjen

Izvor je autoritativan ako mu je autor stručnjak za određeno područje ili institucija koja je poznata u stručnim krugovima.

 (Izvor: Elektronički referentni izvori, Zdenka Sviben, KGZ)

KLIKOM DO IZVORA INFORMACIJA! Cool

  • ENCIKLOPEDIJE

Proleksis enciklopedija – prva hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija. Klasična po formi i izvedbi dok je po mediju komunikacije moderna elektronička enciklopedija. Sadrži više od 62.000 članaka te oko 17.000 ilustracija.

Krležijana – enciklopedija o Miroslavu Krleži, središnjem opusu moderne Hrvatske, utemeljitelju Leksikografskoga zavoda
  • RJEČNICI

Hrvatski jezični portal – rječnička baza od preko 100 000 osnovnih riječi, osnovni gramatički oblici, definicije, sintagme, frazeologija, onomastika i etimologija riječi

Školski rječnik hrvatskoga jezika (ŠK) – obuhvaća više od 30000 natuknica te u dodatku gotovo 1000 zemljopisnih imena s etnicima i kteticima

Oxford Dictionaries – rječnik koji ne treba puno predstavljanja, zasigurno najcjenjeniji i najrelevantniji rječnik engleskog jezika

Engleski online rječnik – besplatni englesko-hrvatski rječnik

Dictionary.com – poznati rječnik (možete ga naći i kao aplikaciju za Android), s funkcijama tezaurusa i prevoditelja s više jezika

Merriam-Webster Dictionar – američki rječnik engleskog jezika

Hrvatsko-njemački i njemačko-hrvatski online rječnik

Logos dictionary – višejezični rječnik (22 jezika), audio-vizualni materijali

EUdict.com – engleski, njemački, francuski, hrvatski, španjolski, talijanski, nizozemski, latinski, švedski, finski i japanski besplatni online rječnik

Latinske izreke i fraze

DODATNO Wink

  • Za lakše snalaženje u zamkama labirinta informacija dostupnih na internetu, poslužite se  zbirkom odabranih i provjerenih mrežnih izvora informacija Centra za znanstvene informacije Instituta Ruđera Boškovića.

Tražite li rječnik ili enciklopediju, atlas ili vremensku prognozu, na pravom ste mjestu! 

  • Nositelj poslova u djelatnosti leksikografije i enciklopedike od interesa za Republiku Hrvatsku, Zavod je izdao više od 400 svezaka enciklopedija, rječnika, leksikona i drugih izdanja koja su važan prinos održavanju i podizanju hrvatskoga intelektualnoga standarda. Izdanja Zavoda tradicionalno su pouzdana i na prepoznatljiv način tumače činjenice iz hrvatskoga naslijeđa i društvene zbilje.

 

Ukoliko vas zanima neka tema, treba vam odgovor na pitanje, zanima vas knjiga određene tematike, ne znate koja vam literatura treba kako biste napisali referat, seminarski ili neki drugi rad…pitajte i knjižničare. Ovom online knjižničnom uslugom hrvatske narodne knjižnice besplatno pomažu korisnicima u pronalaženju i selekciji informacijskih izvora.

Skip to content